Contact Us     |  

NATIONAL TEAM HISTORY: 

The CSCA has compiled the history of Coaches who have been selected to National teams at various senior international events. 

As of publication the list below is not complete as some team lists were not available.  If you have information that would help is complete this project please send them to chris@csca.org.  




Olympic Games


1908 - London


Team List

1912 - Stockholm


Team List

1920 - Antwerp


Team List

1924 - Paris


Team List

1928 - Amsterdam


Team List

1932 - Los Angeles


Team List

1936 - Berlin


Team List

1948 - London

Archie McKinnon, Coach

Team List

1952 - Helsinki

Archie McKinnon, Coach

Team List

1956 - Melbourne

Tommy Walker, Coach

Team List

1960  - Rome

John A. Faulkner, Coach

Team List

1964 - Tokyo

Howard Firby, Coach

Team List

1968 - Mexico City

George Gate, Men's Coach
E. Ted Thomas, Women's Coach

Team List

1972 - Munich

Deryk Snelling, Head Coach
Thomas Edward, Women's Coach
Doug Crarer, Men's Coach

Team List

1976 - Montreal

Deryk Snelling, Head Coach
Don Talbot, Asst Head Coach
Nigel Kemp, Coach
Dave Johnson, Coach
John Hogg, Coach
Don Packer, Coach

Team List

1980 - Moscow

Deryk Snelling, Women's Head Coach
Dave Johnson, Men's Head Coach
Nigel Kemp, Women's Coach
Bruce Gibson, Women's Coach
Ron Jacks, Men's Coach
Tom Johnson, Men's Coach

Team List

1984 - Los Angeles

Trevor Tiffany, Chief Coach
Deryk Snelling, Men's Head Coach
Dave Johnson, Women's Head Coach
Cliff Barry, Coach
Tom Johnson, Coach
Mark Temple, Coach
Jeno Tihanyi, Coach

Team List

1988 - Seoul

Dave Johnson, Head Coach
Cliff Barry, Coach
Paul Bergen, Coach
Tom Johnson, Coach
Alain Lefebvre, Coach
Deryk Snelling, Coach

Team List

1992 - Barcelona

Dave Johnson, Head Coach
Deryk Snelling, Head Coach
Tom Johnson, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Byron MacDonald, Coach
Paul Midgley, Coach

Team List

1996 - Atlanta

Dave Johnson, Head Coach
Ron Jacks, Coach
Tom Johnson, Coach
Steve Price, Coach
Deryk Snelling, Coach
Gaye Stratten, Coach
Kevin Thorburn, Coach


2000 - Sydney

Dave Johnson, Team Leader
Randy Bennett, Coach
Michel Berube, Coach
Jan Bidrman, Coach
Dean Boles, Coach
Vlasimil Cerny, Coach
Ron Jacks, Coach
Tom Johnson, Coach
Shauna Nolden, Coach

Team List

2004 - Athens 


Team List

2008 - Beijing


Team List

2012 - London

Pierre Lafontaine, National Coach
Randy Bennett, Coach
Jan Bidrman, Coach
Tom Johnson, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Jozsef Nagy, Coach
Marc-Andre Pelletier, Coach
John Rodgers, Coach
Kevin Thorburn, Coach

Team List

2016 - Rio

John Atkinson, Team Leader
Tom Johnson, Coach
Linda Keifer, Coach
Ryan Mallette, Coach
Steve Price, Coach
Kevin Thorburn, Coach
Ben Titley, Coach

Team List

2021 - Tokyo

    


World Long Course Championships

1973 - Belgrade

George Gate, Coach
Deryk Snelling, Coach
Gaye Stratten, Coach


1975 - Cali

Deryk Snelling, Coach
Don Talbot, Coach

Team List

1978 - West Berlin

Don Talbot, Head Men's Coach
Dave Johnson, Head Women's Coach
Paul Savage, Men's Coach
Tom Johnson, Men's Coach
Bill Rose, Women's Coach
Nigel Kemp, Women's Coach

Team List

1982 - Guayaquil

Tom Johnson, Head Women's Coach
Dave Johnson, Head Men's Coach
Bruce Gibson, Women's Coach
Cliff Barry, Men's Coach
Trevor Tiffany, Men's Coach

Team List

1986 - Madrid


Team List

1991 - Perth

Dave Johnson, Head Coach
Deryk Snelling, Head Coach
Bruce Gibson, Coach
Ron Jacks, Distance Coach
Tom Johnson, Scholarship Coach
Benoit Lebrun, Coach
Marian Sweetnam, Scholarship Coach

Team List

1994 - Rome

Dave Johnson, Head Coach
Tom Johnson, Coach
Mike Pliuskaitis, Coach
Deryk Snelling, Coach
Pierre Lafontaine, OW Coach
Eric Isbister, OW Coach
Ron Jacks, OW Coach
Benoit Lebrun, OW Coach

Team List

1998 - Perth

Dave Johnson, Head Coach
Jan Bidrman, Coach
Mike Blondal, Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, OW Coach
Gaye Stratten, Coach

Team List

2001 - Fukuoka

Dave Johnson, Head Coach
Randy Bennett, Coach
Jan Bidrman, Coach
Lucie Hewitt-Henderson, Coach
Ron Jacks, Coach
Tom Johnson, Coach
Claude St-Jean, Coach

Team List

2003 - Barcelona


Team List

2005 - Montreal


Team List


2007 - Melbourne


Team List


2009 - Rome



Team List


2011 - Shanghai


Team List

2013 - Barcelona

John Atkinson, HP Director
Randy Bennett, Head Coach
Claude-Yves Bertrand, Coach
Mike Blondal, Coach
Don Burton, Coach
Tom Johnson, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Jozsef Nagy, Coach
Marc-Andre Pelletier, Coach
Ben Titley, Coach

Team List

2015 - Kazan

John Akinson, Team Leader
Tom Johnson, Head Coach M
Claude St-Jean, Head Coach W
Mike Blondal, Coach
Ryan Mallette, Coach
Jozsef Nagy, Coach

Team List

2017 - Budapest

John Akinson, Team Leader
Martyn Wilby, Head Coach
Mark Perry, Head Coach OW
Ron Jacks, OW Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, Coach
Dominique Longtin, OW Coach
Ryan Mallette, Coach
Claude St-Jean, Coach
Ben Titley, Coach


Team List

2019 - Guangju

John Akinson, Team Leader
Martyn Wilby, Head Coach
Mark Perry, Head Coach OW
Vlastimil Cerny, Coach
Philip Garverick, Apprentice Coach
Ron Jacks, Coach OW
Dave Johnson, Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, Coach
Ryan Mallette, Coach
Steve Price, Advisory Coach OW
Ben Titley, Coach

Team List

2021 - Fukuoka







World SC Championships


1993 - Palma de Mallorca


Team List

1995 - Rio de Janeiro

Dave Johnson, Team Leader
Deryk Snelling, Coach
Gaye Stratten, Coach

Team List

1997 - Gothenburg

Dave Johnson, Head Coach
Mike Blondal, Coach
Dean Boles, Coach
Tom Johnson, Coach
Steve Price, Coach

Team List

1999 - Hong Kong

Dave Johnson, Head Coach
Sean Baker, Coach
Randy Bennett, Coach
Michel Berube, Coach
Jan Bidrman, Coach
Dean Boles, Coach
Tom Johnson, Coach
Heather MacFarlane, Coach
Ken McKinnon, Coach

Team List

2000 - Athens


Team List

2002 - Moscow


Team List

2004 - Indianapolis


Team List

2006 - Shanghai


Team List

2008 - Manchester


Team List

2010 - Dubai


Team List

2012 - Istanbul


Team List

2014 - Doha

John Atkinson, Team Leader
Randy Bennett, Head Coach
Ken McKinnon, Coach

Team List

2016 - Windsor

John Atkinson, HP Director
Iain MacDonald, Team Leader
Ryan Mallette, Head Coach
Mike Blondal, Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, Coach
Peter Schori, Coach
Claude St-Jean, Coach
Kevin Thorburn, Coach
Ben Titley, Coach

Team List

2018 - Hangzhou

Martyn Wilby, Team Leader
Martin Gingras, Coach


Team List






Pan Pacific Championships


1985 - Tokyo



1987 - Brisbane

Don Talbot, National Coach
Dave Johnson, Senior Coach
Jeno Tihanyi, Senior Coach
Don Packer, Coach
Deryk Snelling, Coach
John Hawes, Coach

1989 - Tokyo

Byron MacDonald, Head Coach
Benoit Lebrun, Coach
Cliff Barry, Coach
Ken Olson, Coach
Marian Sweetnam, Coach

1991 - Edmonton

Bill Barton, Coach
Mike Blondal, Coach
Murray Drudge, Coach
Tom Johnson, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Don Packer, Coach
Marian Sweetnam, Coach

1993 - Kobe

Ron Jacks, Head Coach
Gaye Stratten, Performance Coach
Eduard Levites, Performance Coach
Bill Barton, Coach
Mike Pliuskaitis, Coach


1995 - Atlanta

Dave Johnson, Head Coach
Tom Johnson, Coach
Deryk Snelling, Coach


1997 - Fukuoka

Dave Johnson, Team Leader
Jan Bidrman, Coach
Mike Blondal, Coach
Dean Boles, Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, Coach
Claude St-Jean, Coach
Alex Sereno, Coach
Gaye Stratten, Coach
Marc Tremblay, Coach
Claude Warren, Coach


1999 - Sydney

Dave Johnson, Head Coach
Sean Baker, Coach
Randy Bennett, Coach
Michel Berube, Coach
Jan Bidrman, Coach
Dean Boles, Coach
Tom Johnson, Coach
Ken McKinnon, Coach
Kevin Thorburn, Coach


2002 - Yokohama

Dave Johnson, Head Coach
Jan Bidrman, Coach
Mike Blondal, Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, Coach
Nandi Kormendi, Coach
Bud McAllister, Coach
Steve Price, Coach
Marc Tremblay, Coach

2006 - Victoria



2010 - Irvine



2014 - Gold Coast

John Atkinson, Team Leader
Randy Bennett, Head Coach
Tom Johnson, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Marc-Andre Pelletier, Coach
Nicholas Perron, Coach
Claude St-Jean, Coach
Ben Titley, Coach


2018 - Tokyo

John Atkinson, Team Leader
Iain MacDonald, Assistant Team Leader
Martyn Wilby, Head Coach (Pool)
Mark Perry Head Coach (OW)
Abderrahmane Tissira, Apprentice Coach
Ron Jacks, Associate Coach (OW)
Mike Blondal, Coach
Martin Gingras, Coach  (OW) 
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer Coach
Ryan Mallette, Coach
Ben Titley, Coach


2022 - Canada TBC



2026 - USA TBC



2030 - Australia TBC






Commonwealth Games


1930 - Hamilton



1934 - London



1938 - Sydney

Tommy Walker, Coach


1950 - Auckland

Tom Jones, Head Coach


1954 - Vancouver

Percy Norman, Head Coach
George Gate, Coach


1958 - Cardiff

Howard Firby, Coach


1962 - Perth

Ed Healy, Coach


1966 - Kingston

Ted Simpson, Coach


1970 - Edinburgh

Nick Thierry, Women's Coach
Trevor Cole, Men's Coach


1974 - Christchurch

Deryk Snelling, Coach
Don Talbot, Coach


1978 - Edmonton

Don Talbot, Head Men's Coach
Dave Johnson, Head Women's Coach
Paul Savage, Men's Coach
Tom Johnson, Men's Coach
Bill Rose, Women's Coach
Nigel Kemp, Women's Coach

Team List

1982 - Brisbane

Tom Johnson, Head Women's Coach
Dave Johnson, Head Men's Coach
Mark Temple, Women's Coach
Ken McKinnon, Women's Coach
Jeno Tihanyi, Men's Coach
Ron Jacks, Men's Coach

Team List

1986 - Edinburgh

Deryk Snelling, Head Coach
Paul Bergen, Women's Head Coach
Cliff Barry, Men's Head Coach
Tom Johnson, Coach
Paul Meronen, Coach
Paul Midgley, Coach
Jeno Tihanyi, Coach

Team List

1990 - Auckland

Tom Johnson, Head Coach
Jim Fowlie, Coach
Dave Johnson, Coach
Eric Kremer, Coach
Alain Lefebvre, Coach
Deryk Snelling, Coach

Team List

1994 - Victoria

Dave Johnson, Team Leader
Tom Johnson, Coach
Michael Pliuskaitis, Coach
Deryk Snelling, Coach
Pal Temesvari, Coach
Jeno Tihanyi, Coach
Michelle Wilson, Initiative Coach

Team List

1998 - Kuala Lumpur

Dave Johnson, Head Coach
Sean Baker, Coach
Jan Bidrman, Coach
Dean Boles, Coach
Tom Johnson, Coach
Kevin Thorburn, Coach

Team List

2002 - Manchester

Dave Johnson, Head Coach
Jan Bidrman, Coach
Vlastimil Cerny, Coach
Andrew Craven, Coach
Ron Jacks, Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Bud McAllister, Coach
Mark Temple, Coach
Kevin Thorburn, Coach
Deryk Snelling, Personal Coach
Claude St-Jean, Personal Coach
Christy Yaremczuk, Personal Coach

Team List

2006 - Melbourne


Team List

2010 - Delhi


Team List

2014 - Glasgow

John Atkinson, Team Leader
Randy Bennett, Head Coach
Tom Johnson, Coach
Benoit Lebrun, Coach
Vince Mikuska, Coach
Nicholas Perron, Coach
Claude St-Jean, Coach
Ben Titley, Coach

Team List

2018 - Gold Coast

John Atkinson, Team Leader
Martyn Wilby, Head Coach
Tina Hoeben, Apprentice Coach
Tom Johnson, Coach
Linda Kiefer Coach
Ryan Mallette, Coach
Vince Mikuska, Coach
Bill O'Toole, Coach
Mike Thompson, Coach
Ben Titley, Coach

Team List






Pan American Games


1955 - Mexico City

Tommy Walker, Coach

Team List

1959 - Chicago

Alexander Stermac, Head Coach
Edward Healy, Coach

Team List

1963 - Sao Paulo

George Gate, Coach

Team List

1967- Winnipeg

George Wiskin, Coach
Robert Eynon, Coach

Team List

1971 - Cali

Deryk Snelling, Head Coach
Doug Crarer, Coach
Ted Thomas, Coach

Team List

1975 - Mexico City

Gaye Stratten, Coach
Dave Johnson, Coach
Tom Johnson, Coach

Team List

1979 - San Juan

Bill Rose, Women's Head Coach
Dave Johnson, Men's Head Coach
Bob Allen, Women's Coach
Bruce Gibson, Women's Coach
Tom Johnson, Men's Coach
Ron Jacks, Men's Coach

Team List

1983 - Caracas

Trevor Tiffany, Chief Coach
Dave Johnson, Women's Head Coach
Cliff Barry, Men's Head Coach
Ken McKinnon, Women's Coach
Bruce Gibson, 
Women's Coach
Tom Johnson, Men's Coach
Tom Arusoo, Men's Coach

Team List

1987 - Indianapolis

Tom Johnson, Head Coach
Jim Fowlie, Coach
Alain Lefebvre, Coach
Pierre Lafontaine, Coach

Team List

1991 - Havana

Cliff Barry, Head Coach
Pierre Bedard, Coach
Sam Montgomery, Coach
Marian Sweetnam, Coach

Team List

1995 - Mar del Plata

Dave Johnson, Team Leader
Deryk Snelling, Performance Coach
Sam Montgomery, Coach
Pal Temasvari, Coach

Team List

1999 - Winnipeg

Dave Johnson, Head Coach
Sean Baker, Coach
Michel Berube, Coach
Jan Bidrman, Coach
Dean Boles, Coach
Tom Johnson, Coach
Ken McKinnon, Coach

Team List

2003 - Santo Domingo


Team List

2007 - Rio de Janeiro


Team List

2011 - Guadalajara


Team List

2015 - Toronto

John Atkinson, Team Leader
Ben Titley, Head Coach
Mike Blondal, Coach 
Ryan Mallette, Coach
Jozsef Nagy, Coach
Claude St-Jean, Coach

Team List

2019 - Lima

Iain McDonald, Team Leader
Robert Pettifer, Head Coach
Mark Perry, OW Head Coach
Don Burton, Coach
Brad Dingey, OW Coach
Ben Keast, Coach













Copyright © 2020 Canadian Swimming Coaches Association (CSCA).